fallback

ЕП: Втечненият газ намалява зависимостта ни от внос от авторитарни режими

Европейските депутати изразиха и своите опасения от реализацията на "Северен поток" 2

14:16 | 25.10.16 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Втечненият природен газ е един от начините за намаляването на зависимостта на ЕС от внос на петрол и газ от авторитарни режими. Това е записано в доклада на европейския депутат Андраш Дюрк относно стратегията на Европейския съюз за втечнения газ и неговото съхраняване.

Докладът, публикуван на страницата на европейския парламент, беше дискутиран в пленарната зала в понеделник и подкрепен при гласуването по-рано във вторник. На базата на доклада ЕП изготви незаконодателна резолюция, одобрена с с 415 гласа "за", 223 "против", а 55-ма депутати се въздържаха при гласуването. 

В доклада е записано още, че част от инфраструктурата, изградена за приемане на втечнен газ в Европа, в момента не се използва ефективно и причината е високата цена на суровината. Търсенето на втечнен газ е слабо, но в последните месеци се заражда световна тенденция към увеличаване на капацитет за втечняване на газа и това ще има въздействие върху европейските газови пазари.

В документа е изразено и опасението от плановете на Русия да разшири "Северен поток" и въздействието на това решение върху енергийната сигурност и диверсификацията на източниците на доставки в ЕС.

Стратегията за втечнен газ ще залегне в Енергийния съюз, който предстои да бъде създаден. В своя доклад ЕП отчита, че повечето западни страни в общността са добре подготвени да приемат втечнен природен газ. В Източна Европа обаче държавите са зависими от старите газопроводи, по които тече суровина, идваща основно от Русия. По този начин регионът е силно зависим от един доставчик.

Според анализите на Европейската комисия (ЕК) и на ЕП втечненият газ представлява около 13% от общия внос на газ в ЕС. Зависимостта на общността от Русия по отношение на природния газ е голяма - около 40% от вноса през газопроводи. На следващо място се нареждат Норвегия (30%) и Алжир (13%).

Парламентът изразява и своите опасения за  растящия внос на газ от Русия - със 7% повече през 2015 година, спрямо 2014 година и възприемат втечнения газ като възможност за намаляване на зависимостта от руския газ, но играе роля и за увеличаване на ефективността и разгръщането на енергията от възобновяеми източници.

Като цяло Европа има достатъчно терминали за втечнен газ, за това и от ЕП призовават в своята незаконодателна резолюция ЕК и държавите от общността по-скоро да стимулират по-ефективното използване на съществуващата инфраструктура за втечнен газ и да изгради липсващата инфраструктура.

Докладът обръща внимание и на съоръженията за съхранение на газ, до които трябва да имат достъп повече държави от общността. Като приоритетни за добив на газ се определят още и регионите в Черно море, Средиземно море и Каспийския регион.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:21 | 13.09.22 г.
fallback